Doručení na výdejní místo od 67 Kč, doručení na adresu od 104 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

10 důvodů zápachu z úst a jejich řešení

10 důvodů zápachu z úst a jejich řešení

Zápach z úst je problém, který trápí mnoho lidí. Ačkoliv může být způsoben řadou faktorů, od nedostatečné ústní hygieny až po zdravotní stavy, může mít negativní dopad na sebevědomí a sociální život. Naštěstí existují jednoduché kroky, které mohou pomoci předcházet zápachu z úst a odstranit ho, pokud se již objeví. Podívejme se na hlavní příčiny zápachu z úst, jeho prevenci a řešení.

Jak a proč dochází k zápachu z úst

Dlouhodobě špatný dech se označuje termínem halitóza (halitosis) odvozeným z latinského slova „halitus“ (dech).

Nepříjemný zápach z úst patří mezi tabuizované problémy, o kterých se na rozdíl od křečových žil, bolestí zad nebo syndromu karpálního tunelu běžně s kolegy v práci nemluví. Tento problém bývá často vnímán poměrně negativně, což je o to horší, že dotyčný si mnohdy ani neuvědomuje, že takový problém má. Nepříjemný pach se objevuje v ústech a je cítit během mluvení nebo dýchání.

Jak a proč dochází k zápachu z úst

Příčinou zápachu jsou často anaerobní bakterie, které se běžně nacházejí v ústní dutině. Anaerobní bakterie jsou mikroorganismy, které se mohou vyvíjet a růst v prostředí bez přítomnosti kyslíku a jsou důležité pro štěpení bílkovin. Za normálních okolností nezpůsobují žádné větší problémy, ale pokud se přemnoží, mohou se ve větší míře usazovat na povrchu jazyka, na dásních, zubech i mezi nimi.

Bakterie pak v ústech mohou při rozkladu zbytků potravy uvolňovat silně páchnoucí plyny, jako je například sirovodík. Zápach z úst tedy vzniká ve chvíli, kdy v dutině ústní a hltanu dochází k přemnožení těchto bakterií nebo při zvýšeném štěpení bílkovin. K rozvoji obtíží mohou přispět také další faktory, které nemusí mít přímou spojitost s bakteriální nerovnováhou v ústech, například oslabený imunitní systém, konzumace určitých potravin a nápojů, a některé zdravotní stavy.


Hlavní příčiny zápachu z úst a doporučení pro jejich řešení:

1. Nedostatečná ústní hygiena

Nedostatečná ústní hygiena a špatné čištění zubů a jazyka může vést k hromadění zbytků potravy a bakterií způsobujících zápach z úst, a také k rozvoji zánětu dásní, který s sebou přináší řadu nepříjemných příznaků. Mezi tyto příznaky patří otoky a zarudnutí dásní, snížená pevnost dásní, jejich krvácení, nebo pocit bolesti či nepohodlí při žvýkání nebo mluvení. Můžete také zaznamenat změny v chuťovém vnímání, například kovovou pachuť v ústech a kovový zápach z úst. Neléčený zánět dásní pak může vést až k paradentóze.

Zápach z úst a ústní hygiena

Jak zabránit zápachu z úst způsobenému nedostatečnou ústní hygienou? Řešení je poměrně jednoduché: pravidelná a důkladná péče o chrup. Zuby by se měly čistit dvakrát denně (ráno a večer) a je důležité nezapomínat na používání zubní nitě či mezizubních kartáčků. Důležitou součástí ústní hygieny v boji proti zapáchajícímu dechu je také čištění jazyka, na jehož povrchu se hromadí zbytky potravy a bakterie. Pro čištění jazyka je nejvhodnější speciální škrabka na jazyk, popřípadě jemný kartáček určený na čištění jazyka. Pro rychlé osvěžení dechu pomůže použití ústní vody, ústního dezodoru, žvýkačky nebo bylin, ale pro dlouhodobé udržení svěžího dechu je klíčová pečlivá komplexní ústní hygiena. Ta zahrnuje nejen pravidelné čištění zubů a jazyka kvalitní zubní pastou doplněnou o ústní vodu, ale i pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygieny.

Olejový výplach úst

Ústní hygienu můžete doplnit o výplachy úst kokosovým olejem, tzv. oil pullingem. Tato starobylá technika ústní hygieny pocházející z ajurvédské medicíny v posledních letech získává na oblibě.

vyplachování úst kokosovým olejem, oil pulling

Jak oil pulling funguje?

Oil pulling spočívá v převalování kvalitního oleje (nejčastěji kokosového, použít můžete také sezamový či olivový) v ústech po dobu nejméně 10 minut. Kokosový olej, který je známý svými antibakteriálními vlastnostmi, se převalováním dostává do všech zákoutí ústní dutiny, kde na sebe váže bakterie a toxiny. Přispívá tak k omezení tvorby zubního plaku, snižuje riziko vzniku zubních kazů, zánětů dásní a pomáhá s udržením svěžího dechu. Podle některých zdrojů mohou mít výplachy úst kokosovým olejem také vliv na mírné zesvětlení zubů.

Jak provádět oil pulling?

Nejlepší čas pro oil pulling je ráno po probuzení, na lačný žaludek, před běžným čištěním zubů. Lžíci kokosového oleje převalujte v ústech a protahujte mezi zuby po dobu 10 - 20 minut. Než si na olej v ústech zvyknete, můžete začít s menším množstvím i kratším časem a oboje postupně navyšovat. Poté olej vyplivněte (nejlépe do koše, aby vám nezanesl odpad), ústa vypláchněte vodou a pokračujte s běžným čištěním zubů zakončeným použitím ústní vody.

2. Sucho v ústech

Sucho v ústech (xerostomie) může výrazně ovlivnit zápach z úst, protože sliny hrají důležitou roli při udržování zdravých a čistých zubů a dásní. Sliny obsahují enzymy, které pomáhají odstraňovat zbytky jídla a bakterie z úst, čímž pomáhají předcházet zápachu. Pokud je produkce slin snížena, bakterie se mohou snadněji množit a způsobit zápach z úst. To je důvod, proč mnohé lidi trápí silný zápach z úst po ránu (tedy ihned po probuzení). V noci se totiž produkce slin snižuje přibližně o 90 %. Tento problém je ještě výraznější u lidí, kteří spí s otevřenými ústy a dochází tak u nich rychlejšímu vysoušení ústní dutiny.

Zápach z úst a sucho v ústech

Sucho v ústech může být způsobeno několika faktory jako je dehydratace, užívání některých léků, v důsledku některých onemocnění nebo životního stylu, který zahrnuje kouření nebo konzumaci alkoholu. Jak zabránit zápachu z úst způsobenému suchem v ústech? Pokuste se odhalit příčinu suchosti a pokud možno ji odstranit. Ujistěte se také, že pijete dostatek tekutin, nejlepší je čistá voda, kterou můžete doplnit neslazenými bylinkovými čaji. S hydratací ústní dutiny a osvěžením dechu pomohou také ústní spreje, vyzkoušet můžete třeba náš Ústní sprej s propolisem nebo Ústní dezodor s propolisem a směsí 8 bylin. V případě potřeby může pomoci také žvýkání žvýkaček bez cukru. K suchosti v ústech může přispět také nízká vlhkost vzduchu, v takovém případě zvažte použití zvlhčovače vzduchu. Pokud užíváte léky, které způsobují sucho v ústech, konzultujte s lékařem možnost změny nebo úpravy medikace.

3. Kouření nebo užívání tabáku

Kouření cigaret, dýmek a užívání tabáku samo o sobě způsobuje nepříjemný zápach, navíc podporuje růst anaerobních bakterií, vede k vysušování úst a zvyšuje riziko onemocnění dásní, což k zápachu také výrazně přispívá. Nejefektivnějším způsobem, jak se zbavit zápachu z úst spojeného s kouřením, je samozřejmě přestat kouřit. Případně věnovat důkladnou péči ústní hygieně, pít dostatek čisté vody, používat kvalitní ústní vody či spreje popřípadě žvýkačky bez cukru či bylinky.

4. Zdravotní problémy

Zápach z úst může souviset i s některými onemocněními a chronickými stavy. Například cukrovka může mít zásadní vliv na zápach z úst. Při špatně kontrolované cukrovce se v důsledku ketózy v dechu objevuje acetonový zápach, který připomíná alkohol či ovoce. Kolísání hladiny glukózy v krvi může také podporovat množení bakterií v ústech, což může vést k dalšímu zápachu. Zápach z úst u diabetiků může signalizovat, že cukrovka není dobře kontrolována a je potřeba upravit léčbu nebo dietu.

Za zápach z úst mohou být zodpovědné také některé infekční procesy, které postihují dutinu ústní a přilehlé oblasti. Kromě zánětu dásní (gingivitidy) či parodontitidy se může také jednat o chronickou zadní rýmu, záněty dutin nebo záněty dolních cest dýchacích. Zápach z úst může také doprovázet hnisavou angínu.

zápach z úst způsobený zdravotními problémy

Nepříjemný zápach z úst může být také příznakem toho, že vaše trávení nefunguje tak, jak má. Pokud se u vás tedy potíže objevují bez ohledu na to, co jíte i přes pravidelnou ústní hygienu, může být chyba například v nerovnováze dobrých a špatných bakterií, které obývají lidskou trávicí soustavu. Když není jídlo správně tráveno, může dojít k fermentaci a hnilobě v žaludku a střevech, což může vést k tvorbě plynů, které se následně mohou dostat do úst a ovlivnit dech. Porucha trávení může také vést ke změně pH ústní dutiny a tím podporovat růst škodlivých bakterií, které způsobují zápach. Refluxní choroba jícnu zase způsobuje návrat žaludečních kyselin do úst, což vede kromě nepříjemných pocitů také ke kyselému zápachu z úst.

Zápach z úst mohou způsobovat také onemocnění jater a ledvin. Tyto stavy mění metabolismus a chemii těla, což může ovlivnit složení mikroflóry a přispět k zápachu z úst. Například jaterní onemocnění může vést k halitóze s charakteristickým „jaterním“ zápachem, zatímco onemocnění ledvin může způsobit zápach připomínající čpavek, tedy podobný zápachu močoviny.

V případě, že je zápach z úst způsoben zdravotním problémem, je nutné vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit léčbu. V souvislosti se zdravotními problémy mohou mít na zápach z úst vliv také některé léky.

5. Užívání léků

Užívání některých léků může mít vliv na zápach z úst, zejména kvůli jejich vlivu na tvorbu slin a ústní mikroflóru. Například antidepresiva, léky na snížení cholesterolu a léky na snížení krevního tlaku, mohou omezit produkci slin, což vede k suchosti v ústech a tím pádem se zvyšuje riziko zápachu z úst. Některé léky mohou také uvolňovat chemikálie, které mají vlastní specifický zápach, který se přenáší do dechu.

Pokud máte podezření, že zápach z úst je způsoben léky, poraďte se se svým lékařem. Může zvážit úpravu dávkování, nebo změnu medikace. V některých případech může být vliv léků na zápach z úst pouze dočasný a zlepší se po adaptaci těla na léčbu. Mezitím věnujte zvýšenou péči ústní hygieně, bojujte proti suchosti v ústech, případně využijte ústní spreje či bylinky pro osvěžení dechu.

6. Konzumace určitých potravin a nápojů

Vznik zápachu z úst může být spojený také s konzumací některých potravin a celkovým životním stylem každého z nás. Stav našeho dechu výrazně ovlivňuje to, co přes den jíme a pijeme. Potraviny jako česnek, cibule či zrající sýry obsahují silné aromatické látky, které se vstřebávají do krevního oběhu, následně se uvolňují z plic během dýchání a způsobují dočasný zápach z úst. Také káva či alkohol mohou nepříjemně ovlivnit dech a navíc přispívají k dehydrataci a snížené produkci slin, což, jak již bylo řečeno výše, podporuje růst bakterií v ústní dutině a způsobuje zápach. Kvalitu dechu mohou ovlivnit také kořeněná jídla, sladkosti a některé mléčné produkty.

zápach z úst po jídle

Vliv potravin na kvalitu dechu může přetrvávat několik hodin až několik dní a vyskytnout se v různé intenzitě v závislosti na individuálním metabolismu a množství konzumovaných potravin a nápojů.

Jak předejít zápachu z úst způsobenému potravinami? Nejlepší prevencí je se konzumaci těchto aromatických potravin vyhnout. Alespoň v případech, kdy vám na svěžím dechu opravdu záleží. Pokud jste si však již na některé z nich pochutnali a chcete následky na svém dechu minimalizovat, zkuste následující tipy: vypijte sklenici vody, žvýkejte žvýkačky bez cukru, dejte si potraviny neutralizující zápach (čerstvé bylinky jako je petržel, máta či bazalka, nebo jablka či citrusy), pomoci také může přírodní zubní pasta, ústní voda či ústní dezodor, které výtažky z bylin nebo jiné účinné látky obsahují. A v každém případě dbejte na ústní hygienu.

7. Držení diet nebo půst

Jak již bylo zmíněno, je vliv stravy na náš dech významný, protože některé potraviny a nápoje mohou způsobit nebo zhoršit zápach z úst. Také v případě, kdy je jídelníček ochuzen o spoustu důležitých látek, jako v případě držení diet či půstu, může být vedlejším účinkem právě zápach z úst.

zápach z úst a diety

Během hladovění nebo při dietách s nízkým obsahem sacharidů (např. keto dieta), je tělo nuceno využívat tuky místo sacharidů jako hlavní zdroj energie a přitom vznikají chemické látky označované jako ketony. Ty se vylučují v dechu, kde mohou způsobovat specifický kovový zápach, který může být popisován jako pach acetonu nebo odlakovače na nehty. Tento typ zápachu je podobný tomu, který může být přítomen u cukrovky, kdy je vysoká hladina ketonů v krvi.

Zápach z úst v důsledku diety či půstu se obvykle po čase zmírní, když se tělo dietě přizpůsobí, nebo po jejím ukončení. Do té doby může pomoci pití dostatečného množství čisté vody, což pomůže vyplavovat ketony z těla a snížit jejich koncentraci v dechu. Pomoci může také zařadit do jídelníčku fermentované potraviny jako jogurty, kefír či kysané zelí. K lepšímu dechu pomůže také používání kvalitní ústní vody či vyplachování úst kokosovým olejem, popřípadě mějte pro okamžité osvěžení dechu po ruce ústní sprej, dezodor nebo žvýkačku bez cukru.

8. Stres

Možná vás to překvapí, ale také stres může mít vliv na zápach z úst. Když jsme vystaveni dlouhodobému stresu, tělo uvolňuje hormony, které mohou snižovat produkci slin. To vytváří ideální prostředí pro růst bakterií způsobujících zápach.

Se zápachem z úst způsobeným stresem pomůže jediné, pracovat na snižování hladiny stresu, tipy na jeho lepší zvládání najdete v tomto článku. Mezitím můžete vyzkoušet tipy pro případ suchosti v ústech z 2. bodu tohoto seznamu a zaměřte se na důkladnou ústní hygienu včetně používání kvalitní ústní vody.

9. Hormonální změny

zápach z úst v těhotenství

Také hormonální změny, například ty spojené s těhotenstvím, menstruací, menopauzou nebo hormonální antikoncepcí mohou mít vliv na vznik zápachu z úst. Změny hladin hormonů mohou narušit rovnováhu ústní mikroflóry a vést ke zvýšené suchosti v ústech nebo k vyšší náchylnosti k zánětům dásní, což může vést k zápachu z úst, který však většinou odezní, jakmile se hormonální hladiny stabilizují.

Tělo se obvykle dokáže po nějaké době změnám přizpůsobit a rovnováhu v ústní dutině obnovit. Délka tohoto procesu však vždy závisí na konkrétní situaci a na individuálních faktorech, jako je celkový zdravotní stav a životní styl. Pro zvládnutí zápachu z úst způsobeného hormonálními změnami, je základem poctivá ústní hygiena a podpora hydratace ústní dutiny například zvýšeným příjmem tekutin nebo používáním osvěžujících a antibakteriálních ústních sprejů (viz Sucho v ústech). Pokud se problém nezlepšuje, může být užitečné konzultovat s lékařem možnosti, jak hormonální změny lépe kontrolovat.

10. Dědičné dispozice

Zápach z úst může být do jisté míry ovlivněn i genetickými faktory. Někteří lidé mohou zdědit určité genetické vlastnosti, které zvyšují pravděpodobnost problémů vedoucích k zápachu z úst. Genetika může například ovlivnit množství a složení slin, které hrají klíčovou roli v přirozeném čištění ústní dutiny. Může mít také vliv na složení ústní mikroflóry či náchylnost k onemocněním dásní nebo dalším zdravotním problémům, které mohou přispět k halitóze.

I když dědičné dispozice mohou hrát roli, nemusí být nezměnitelné. Správná ústní hygiena, zdravý životní styl a pravidelné kontroly u zubaře mohou pomoci minimalizovat vliv těchto faktorů na zápach z úst.


Léčba zápachu z úst

Možnosti řešení zápachu z úst závisí na jeho příčině. Zjištění příčiny a její odstranění je tedy klíčem k úspěšnému boji se zápachem a udržení zdravého a svěžího dechu. Pokud vás zápach z úst dlouhodobě trápí a nedokážete přijít na jeho příčinu, nebo si s ním poradit, je vhodné se obrátit na svého zubního lékaře. Diagnostika halitózy zahrnuje celou řadu kroků, které pomáhají určit příčinu zápachu a zvolit vhodné řešení. 

Diagnostika zápachu z úst

Zubní lékař vás důkladně vyšetří, posoudí úroveň ústní hygieny, zkontroluje rychlost tvorby slin a povlak jazyka a provede vyšetření úst, aby zjistil, zda jsou přítomny známky zánětu dásní, zubního kazu nebo jiných zdravotních problémů. Až 90 % případů halitózy má příčinu v ústní dutině

diagnostika a léčba zápachu z úst

Jedním z nejběžnějších způsobů, jak zjistit a posoudit zápach z úst, je organoleptické měření. Organoleptické měření zápachu z úst je metoda, kdy se zápach z úst hodnotí pomocí čichu. Tato metoda zahrnuje posouzení ústního výdechu pacienta například pomocí škály pěti stupňů, kdy jsou určité pachy hodnoceny jako méně nebo více intenzivní. Organoleptické měření má své limity a není tak přesné jako instrumentální měření, jako je například měření pomocí halimetru. Halimeter je přístroj používaný k měření zápachu z úst, který měří koncentraci těkavých sloučenin síry. Způsobů měření nevábného dechu je samozřejmě více a stále vznikají nové.

V případě podezření na problémy mimo oblast úst, může lékař doporučit další laboratorní testy, například krevní testy, aby zjistil, zda existují jiné zdravotní problémy, které mohou být příčinou halitózy. Celkově by léčba zápachu z úst měla zahrnovat kombinaci správné ústní hygieny, hydratace, popřípadě lékařského poradenství podle zjištěné příčiny problému.

Závěrečné shrnutí: Jak odstranit zápach z úst a jak mu předcházet

  • Pravidelná a důkladná ústní hygiena

    ústní hygiena prevence zápachu z úst

    Je základem prevence zápachu z úst. Čištění zubů dvakrát denně s použitím kvalitní zubní pasty, vhodného zubního kartáčku a zubní nitě či mezizubních kartáčků k dočištění hůře přístupných míst. Nezapomínejte ani na čištění jazyka, které hraje v boji proti zápachu z úst významnou roli. Ústní hygienu můžete doplnit také o výplachy úst olejem. Kromě každodenní péče by měly být samozřejmostí i pravidelné návštěvy zuního lékaře a dentální hygieny.

    V naší nabídce najdete dvě zubní pasty: naši původní a zákazníky stále oblíbenou Zubní pastu s propolisem, která má osvěžující, desodorační a uklidňující účinky, obsahuje fluor. A novější Propolisovou zubní pastu pro svěží dech, která má čistě přírodní složení, neobsahuje fluor, má jemné bělící účinky a kromě účinného propolisu obsahuje také dech osvěžující mátu. Zatímco účinky Zubní pasty s propolisem jsou již dlouhodobě ověřené spokojenými zákazníky, naši novější Propolisovou pastu pro svěží dech jsme krátce po jejím spuštění nechali zákazníky zhodnotit. A moc nás potěšilo, jak dopadla.

  • Použití ústní vody

    použití ústní vody pro odstranění zápachu z úst

    Pravidelné používání kvalitní ústní vody na závěr každého čištění zubů pomáhá eliminovat zbylé bakterie v ústní dutině, omezit tvorbu zubního plaku a předcházet tak zápachu z úst, navíc váš dech rovnou příjemně osvěží.

    V naší nabídce si můžete vybrat ze dvou ústních vod: Ústní vodu s propolisem, která kombinuje antimikrobiální účinky propolisu a zklidňující účinek výtažku z heřmánku. Pravidelná ústní hygiena s použitím ústní vody zpevňuje dásně, omezuje jejich krvácení a kazivost zubů, čímž přispívá k prevenci zkaženého dechu. Zároveň dech příjemně osvěží a provoní. A druhou je přírodní bezalkoholová Ústní voda s bylinkami. Obsahuje patentovanou směs 8 bylin, které snižují přecitlivělost dásní, jejich zánětlivost a využívají se při péči proti paradentóze. Dech příjemně osvěží kombinaceť máty a zázvoru. Obě ústní vody jsme nechali otestovat našimi zákaznicemi, podívejte se na jejich zkušenosti.

  • Pijte hodně tekutin

    Udržování dostatečné hydratace je důležité pro prevenci sucha v ústech, které bývá jednou z hlavních příčin zápachu z úst. Pijte dostatek vody během dne, abyste podpořili produkci slin, které pomáhají přirozeně čistit ústa. Přednost dejte čisté vodě, doplnit ji můžete o bylinkové čaje (nejlépe neslazené) a naopak se vyhněte (nebo alespoň omezte) konzumaci slazených nápojů a alkoholu.

  • Ústní spreje a žvýkání pro rychlé osvěžení dechu v případě potřeby

    Ústní sprej pro osvěžení dechu

    Pro rychlé osvěžení dechu kdykoli je potřeba jsou skvělými pomocníky ústní spreje či žvýkačky bez cukru. Žvýkání může navíc stimulovat produkci slin a některé ústní spreje obsahují antibakteriální složky. Jejich účinky jsou však spíše krátkodobé, pomáhají k okamžitému zlepšení pocitu svěžesti v ústech a jsou pouhým doplňkem pravidelné ústní hygieny.

    Z naší nabídky vám můžeme doporučit dva produkty: Ústní spray s propolisem, který obsahuje antimikrobiální látky a příjemně zvlhčí a osvěží ústní dutinu kdykoli během dne. Kromě osvěžení dechu pomáhá také odstranit nepříjemné pocity v ústech při virózách, angíně a je vhodný také při drobných zánětech či aftech v dutině ústní. A přírodní Ústní dezodor s propolisem, který kromě propolisu obsahuje patentovanou směs 8 bylin, které snižují přecitlivělost dásní, sklon k jejich zánětům a využívají se při péči proti pradentóze. Ústní dezodor tak nejen rychle osvěží váš dech a navodí příjemný pocit v ústech, ale podpoří celkovou péči o ústní dutinu.

    Věděli jste, že ke žvýkání lze využít i panenský (tedy čistý) včelí vosk? Více se o výhodách žvýkání včelího vosku dozvíte v tomto článku.

  • Vyhýbejte se kouření a alkoholu

    Kouření a nadměrná konzumace alkoholu mohou významně přispět k zápachu z úst. Nejenže mohou přímo způsobovat nepříjemně zapáchající dech, ale tabákové výrobky také zhoršují zdraví dásní a zubů, což zvyšuje riziko halitózy. Alkohol zase dehydruje sliznice, čímž snižuje produkci slin, které jsou klíčové pro přirozené čištění úst. Omezení těchto návyků může nejen zlepšit váš dech, ale také přispět k celkovému zdraví (nejen) ústní dutiny.

  • Omezte konzumaci aromatických, sladkých a kořeněných potravin

    Potraviny jako česnek, cibule, zrající sýry, kořeněná jídla, některé mléčné výrobky, sladkosti a sladké nápoje, káva a alkohol mohou způsobit dočasný zápach z úst, který může trvat od několika hodin až po několik dní. Proto ačkoli některé z těchto potravin by pro své pozitivní zdravotní účinky v jídelníčku úplně chybět neměly, je dobré mít tuto skutečnost na paměti a plánujete-li společenské aktivity, omezte včas jejich konzumaci. Nebo mějte po ruce ústní osvěžovače, žvýkačky či bylinky pro pohotové osvěžení dechu.

  • Využijte pro osvěžení dechu čerstvé bylinky a koření

    Pokud hledáte přírodní způsoby, jak osvěžit dech, bylinky, bylinné čaje a některé druhy koření mohou být skvělou volbou. Čerstvá máta, petržel, rozmarýn nebo koriandr jsou nejen chutné, ale také pomáhají příjemně osvěžit dech. Příjemně vonící koření jako skořice, hřebíček, zázvor, kurkuma či fenykl mají navíc přirozené antibakteriální účinky, které mohou pomoci v boji proti zápachu. Tito přírodní pomocníci jsou výborným doplňkem k pravidelné ústní hygieně a mohou vám pomoci ke svěžímu dechu.

    Bylinky pro svěží dech

    Jak používat bylinky a koření pro osvěžení dechu? Čerstvé bylinky můžete přímo žvýkat, kromě osvěžení a provonění dechu tak zároveň podpoříte produkci slin. Z čerstvých či sušených si také můžete připravit čaj, který můžete popíjet nejen pro osvěžení dechu, ale také jako součást hydratace. Zkuste tyto osvěžující bylinky přidat do pokrmů a nápojů, využijete tak jejich pozitivní vliv na dech a navíc si obohatíte jídelníček o zajímavé chutě. Také výše uvedené koření můžete využít nejen v kuchyni či pro přípravu čajů, ale i ke žvýkání například po jídle jako přírodní osvěžovač dechu. Stačí jen najít to, co vám bude nejlépe vyhovovat a chutnat.

    A nebo využijte přírodní ústní produkty, které výtažky z bylin obsahují. Například naši Ústní vodu s bylinkami či Ústní dezodor s propolisem a bylinkami.

  • Poraďte se

    Pokud se problém nezlepší ani po úpravě hygienických návyků a životního stylu, navštivte svého zubaře, aby vám pomohl zjistit příčinu zápachu z úst a doporučil řešení.

Naše produkty pro ústní hygienu najdete zde

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit